Jarmok v znamení noviniek a slnečného počasia

Strážske má za sebou vydarený XXI. ˮStrážčanský jarmokˮ. Konal sa 26. a 27. mája a bol v znamení noviniek, nadpriemernej návštevnosti a slnečného počasia. XXI. ročník jarmoku bol zároveň oslavou 680. výročia prvej písomnej zmienky mesta a 65. výročia založenia spoločnosti Chemko.
Známy a už tradičný jarmok začal otváracím ceremoniálom za účasti pozvaných hostí a širokej verejnosti. V programe sa predstavila základná umelecká škola, materská škola a základná škola.
Poobedňajší kultúrny program odštartoval domáci spevácky zbor Rozkvet, nasledovalo vystúpenie speváckeho zboru z družobného mesta Nieporet  a premiérovým fľaškovým tancom sa predstavil FS Strážčan.
V ucelenom bloku sa predstavilo Centrum voľného času v Strážskom – zaujali modernými tancami a nezaostával ani DFS Stražčanik, ktorý predviedol vynikajúce tanečné vystúpenie. Rodičia, starí rodičia už netrpezlivo čakali na vystúpenie tých najmenších – žiakov materskej školy. Na pódiu sa vystriedali všetky triedy – trieda Lienok, Mravčekov, Motýlikov a Včeličiek, ktoré zahájili detskú tanečnú party. Žiaci z hudobného odboru základnej umeleckej školy predviedli svoj umelecký talent, tanečným krokom ďalej pokračoval domov sociálnych služieb Lidwina a základná škola. Vysoko kvalitné vystúpenie predviedli žiaci špeciálnej triedy základnej školy, ktorí temperamentnými piesňami a autentickým prevedením roztlieskali celé námestie.
Kultúrny program jarmoku bol pestrý svojimi vystúpeniami, ktoré potešili oči i uši divákov. Ľudová hudba Stana Baláža, hip hop tance D.S. Studio, folklórny súbor Šiňava piesňami a tancami vytvorili dobrú náladu. Netradičný žáner prinieslo zoskupenie Slovak Tango. Mladí a talentovaní muzikanti interpretovali slovenské populárne piesne 30. – 50. rokov 20. storočia. Mužský spevácky súbor Rusinija zaspieval známe i menej známe rusínske a ukrajinské piesne a vytvoril neopakovateľnú atmosféru. Zábavná skupina Bravo s humorom ukončila prvý jarmočný deň.
Súčasťou jarmoku boli aj sprievodné akcie - v rámci Zóny umenia, ktorú organizovalo mesto v spolupráci so Základnou umeleckou školou v Strážskom, boli vytvorené zaujímavé maľby za účelom skrášlenia autobusovej stanice v meste. Na jarmoku mohli návštevníci vidieť aj výstavu drobných zvierat, ktorú pripravil ZO Slovenský zväz chovateľov. Jedinečnou sprievodnou akciou bola prezentácia pri príležitosti 65. výročia  spoločnosti Chemko.
Druhý jarmočný deň bol iný ako po minulé roky - patril deťom a mládeži. Program začal v poobedňajších hodinách a otvoril ho DFS Stražčanik, ktorý pracuje pri Centre voľného času v Strážskom. Strýko Baltazár a kúzelník so svojimi maskotmi pripravil pre deti zábavný interaktívny program. Vtipným vystúpením sa predstavil aj literárno-dramatický odbor ZUŠ v Strážskom.  Hovorené slovo či pohybová prezentácia žiakov ZUŠ rozosmiala a roztlieskala divákov. V programe nechýbala ani spevácka skupina Gaštanka, ktorá zaspievala známe zemplínske ľudové piesne. Pre detského diváka bolo najatraktívnejším programom druhého jarmočného dňa žrebovanie detskej tomboly.
Večer patril koncertom pre mládež. Pre mladšiu generáciu organizátori pripravili koncert skupiny S Hudbou Vesmírnou. Medzi hedlajnerov určite patril populárny spevák, niekoľkonásobný víťaz OTO, Adam Ďurica, ktorý zaplnil námestie všetkými vekovými kategóriami. Na koncerty pre mladých sponzorsky prispelo Chemko a.s. Slovakia.
 V sobotu sa konali ďalšie sprievodné akcie - Turnaj o putovný pohár primátora mesta a Medzinárodný volejbalový turnaj žiakov a žiačok.
V celkovom hodnotení ˮStrážčanský jarmokʺ zanechal v ľuďoch pozitívny dojem. Deti si dosýta užili kolotoče, v stánkoch s pestrou ponukou výrobkov a tovarov si mohol nájsť každý niečo pre potešenie. Jedla i pitia bolo tiež dostatok a aj počasie prialo tak, ako už dávno nie. A čo je hlavné, po roku sme mali príležitosť stretnúť sa v uliciach s priateľmi a známymi, ktorých uvidíme možno zase až o rok.

 
 
Strazske.sk | Created by PROGRESS-SYSTEMS, s.r.o.
Obsah generovaný publikačným systémom od spoločnosti PROGRESS-SYSTEMS s.r.o. Za obsah zodpovedá mesto Strázske
TOPlist